Pizza Neapolitańska w Warszawie
Pizza neapolitańska - prostota, jakość, tradycja
http://neapolka.pl
Miękkie i delikatne ciasto, aromatyczne charakterystycznie kwaskowate pomidory San Marzano spod wzgórz Wezuwiusza, delikatna Mozzarella di Bufala z mleka wypasających się w Kampanii bawolic lub mozzarelli Fior di Latte z mleka krowiego, oliwa z oliwek Extra Vergine... dodajmy do tego sposób przygotowania oparty na wieloletnim doświadczeniu włoskich rzemieślników, ceramiczny piec rozgrzany drewnem do niemalże 500 stopni i oto jest: oryginalna i niepowtarzalna pizza neapolitańska.
Dziś miłośnicy pizzy mogą jej na szczęście skosztować bez konieczności podróży do Neapolu. :) Włoscy mistrzowie stoczyli jednak długą walkę, by nikt nie bezcześcił ich wyrobu! I tak w 2009 roku nazwa "pizza neapolitańska" została zastrzeżona przez KE jako wyrób tradycyjny, a sama pizza neapolitańska, wraz z całą kulturą jej przygotowania, została w 2017 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Dziś, by nazwać pizzę neapolitańską, trzeba spełnić szereg surowych wymagań.
Jak wygląda prawdziwa pizza neapolitańska? pizza neapolitańska ma nieregularny kształt i ok. 32 cm średnicy. Ranty są napompowane i lekko przypalone (ale nie chrupiące!), podczas gdy środek pizzy jest cienki i mokry. Dodatki są proste, a ich ilość minimalna.
Przygotowanie pizzy neapolitańskiej to prawdziwa kulinarna sztuka! Zacznijmy od ciasta, które stanowi najbardziej charakterystyczny element, ale także największe wyzwanie. To tylko 4 składniki: mąka, woda, drożdże i sól, które musimy przygotować...perfekcyjnie. Przede wszystkim nic nie jest przypadkowe: używamy włoskiej mąki o drobno zmielonej strukturze (typ 00) i wysokiej zawartości glutenu, dzięki czemu otrzymamy odpowiednio elastyczne ciasto o doskonałym nawodnieniu. Po wyrobieniu ciasta, bardzo ważne jest by odpowiednio wyrosło i dojrzało, zajmuje to 8-24h w zależności od proporcji składników i miejsca przechowywania. Ważna jest także...pogoda i wilgotność powietrza. Tutaj nie ma sztywnego, uniwersalnego przepisu, ale trzeba polegać na swojej wiedzy i doświadczeniu. Wymaga to nie lada kunsztu! Tak samo jak uformowanie pizzy z poporcjowanych wcześniej kulek: należy rozpychać ciasto od środka, tak by odpowiednio napowietrzyć ranty (to dzięki temu zyskamy słynne przypalenia, tzw. "plamki geparda") i uzyskać cienki niczym pergamin środek pizzy. Następnie nakładamy składniki według preferencji i pizza jest gotowa do wypieku.
Czy mogę sam wykonać prawdziwą neapolitańską pizzę w domu? Jeśli do tej pory zadawaliście sobie to pytanie, to czas na odpowiedź: nie. Wypiek odbywa się bowiem w temperaturze około 470 stopni, w opalanym drewnem piecu. Trwa jedynie 60-90 sekund! Nasz piec został wykonany w Neapolu, przez specjalizującego sie w tym rzemieślnika.
napoletana, czyli pizza która...nie przyjeżdża gorąca. I nie jest to nasz błąd czy zaniedbanie! Chociaż pizza wyjeżdża do Ciebie tuz po wypieczeniu, w odpowiednim kartonie i termicznej torbie, może zdarzyć się, że nie dojedzie gorąca. Dzieje się tak dlatego, że cienkie ciasto nie jest w stanie utrzymać przez dłuższy czas wysokiej temperatury. Dobra wiadomość jest taka, że może ją szybko złapać ponownie, bez uszczerbku na smaku i jakości. Oto jak łatwo podgrzać neapolitanę w domowym zaciszu: możesz zrobić to w piekarniku: rozgrzej go do 180 stopni i włóż pizzę na kilka minut. Szybsza opcja: rozgrzej dużą patelnię, ostrożnie przełóż na nią swoją pizzę, zmniejsz gaz i trzymaj parę minut pod przykryciem. Gotowe! :)
co jeszcze znajdziesz w naszej pizzy? Choć oryginalnie pizza neapolitańska występowała w dwóch podstawowych wariantach: Margherita i Marinara, dziś nikt nie jest już tak restrykcyjny i na pizzy układa się również inne dodatki: oczywiście tylko oryginalne, włoskie produkty! By jednak w pełni delektować się ich smakiem, na pewno nie warto przesadzić z ich ilością. :) (i tu może mapa tego rejonu Kampanii/lub Włoch z tymi produktami?)
Polecamy pizzę neapolitańską w restauracji Neapolka przy ul. Nieszawskiej w Warszawie http://neapolka.pl